2a II LO

Rok Szkolny 2018/2019

Wychowawca klasy: mgr  Katarzyna Bochenek

Skład samorządu klasowego:

Przewodnicząca: Sylwia Pasiniewicz

Z-ca przew.: Kamil Utrat

z-ca przew.: Jakub Puzio

Skarbnik: Michał Szulc

Rajd Pierwszaka

W środę 3 października odbyła się druga edycja Rajdu i Pasowania Pierwszaka zorganizowanego przez p. Agnieszkę Chudy,p. Joannę Grzegocką i p. Aleksandrę Maroszek oraz klasę 4 TG i 2 TH. Jako uczniowie klasy pierwszej razem z wychowawczynią ruszyliśmy spod szkoły na klasztorek wykonując po drodze przeróżne zadania wymyślone przez starszych kolegów. Między innymi musieliśmy zatańczyć, odpowiedzieć na pytania na inteligencję i dotyczące szkoły, wziąć udział w biegu z jajem czy z książką na głowie. Liczyły się także inne umiejętności chociażby podczas kalambur czy układania przysłów z rozsypanki. Okazaliśmy się najlepszą klasą pośród czterech klas pierwszych  zdobywając największą ilość punktów i przechodni puchar pełen słodyczy. Potem odbyło się ognisko i słodki poczęstunek.

Wyprawa do Łambinowic

W ramach projektu BohaterON  6 października 2018 odbyła się wycieczka do Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach i uczestniczyliśmy w uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Warszawskich z okazji 74 rocznicy przybycia pierwszego transportu powstańców warszawskich do obozu. Organizatorzy umożliwili nam spotkanie z  żywymi świadkami historii, czyli żyjącymi do dziś uczestnikami powstania warszawskiego.

Kartka do Powstańca Warszawskiego- „BohaterOn w Twojej Szkole”- Włącz historię

Od 2 październiku 2018r. w ramach projektu historycznego „BohaterOn” uczniowie naszej klasy pisali życzenia i podziękowania dla żyjących Powstańców Warszawskich, aby uhonorować ich walkę, okazać im wdzięczność za to, że bronili naszej Ojczyzny, narażając życie swoje i swoich bliskich, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju i uczyć się w polskich szkołach. Dla nas ONI byli, są i będą BOHATERAMI!!!
Kartki zostały wysłane na adres Fundacji „ROSA” z siedzibą we Wrocławiu, a później zostaną przekazane przez jej pracowników żyjącym POWSTAŃCOM WARSZAWSKIM.

Jeden dzień z życia mundurówki

30.10.2018 uczniowie  naszej klasy uczestniczyli w Ścinawie Małej w zajęciach na strzelnicy otwartej, na której strzela się z ostrej amunicji.
Wyjazd zaplanowany był na godzinę 8:00. Po krótkiej trasie wysiedliśmy z autobusu, ale do celu musieliśmy przejść jeszcze ok kilometra. Po przeformowaniu, w kolumnie czwórkowej ruszyliśmy w kierunku strzelnicy, po drodze śpiewając wojskową piosenkę „Kalina malina”. Po krótkim marszu w rytm utworu dotarliśmy na miejsce. Tam znowu zostaliśmy ustawieni w kolumny czwórkowe, po czym omówiono zasady bezpieczeństwa oraz powiedziano nam, do jakich stanowisk mają się ustawiać poszczególne klasy. Klasę I przydzielono do miejsca z bronią pneumatyczną zwaną potocznie „wiatrówką”. Uczniowie mieli do dyspozycji 4 sztuki karabinków, strzelali na dystansie około 10-12m do tarcz. Klasa II została przydzielona do przygotowania miejsca na ognisko, czyli ułożenia ławek, porąbania drewna oraz oczywiście rozpalenia ognia. Z kolei klasa III jako pierwsza strzelała z broni ostrej. Na stanowisko z bronią wchodziliśmy po 4 osoby, tam każdy dostał amunicję. Otrzymaliśmy 10 sztuk amunicji do karabinka AK w kalibrze 7.62mm oraz 10 sztuk amunicji w kalibrze 9mm. Każdy miał też po 2 magazynki, które sam musiał naładować, jeden magazynek pistoletowy, drugi do karabinu. Po wpisaniu się na listę, załadowaniu magazynków, pierwsze dwie osoby podchodziły na stanowisko z pistoletami. Dystans nie był długi, około 5 metrów, jednak krótka lufa pistoletu wcale nie pozwala na oddawanie bardzo precyzyjnych strzałów. Mimo to, nie było osoby, która choć raz nie trafiłaby w środek tarczy. Po opróżnieniu magazynka broni krótkiej, osoby strzelające podchodziły do stanowiska z bronią długą. Był to zmodyfikowany AK z przyrządami mechanicznymi czyli muszką i szczerbinką. Strzelanie odbywało się z postawy leżącej do celu oddalonego o 50m. Oczywiście jednym szło lepiej, drugim gorzej. Po tym jak wszyscy z danej czwórki skończyli, podchodziliśmy to tarcz i instruktor omawiał skupienie i celność.
Stanowisko z wiatrówkami, było obsługiwane także przez wykwalifikowanych instruktorów , tutaj już nie było tak skomplikowanie. Również strzelano z postawy leżącej, ale broń pneumatyczna jest łatwiejsza w obsłudze, nie ma tak dużego odrzutu jak AK, więc było łatwiej, zwłaszcza „pierwszakom”.
Gdy wszyscy skończyli strzelać, zrobiliśmy sobie grupowe zdjęcie, po czym pozbieraliśmy śmieci, dogasiliśmy ognisko i udaliśmy się na autobus. Wszyscy wrócili do domu zadowoleni i usatysfakcjonowani. Bez wątpienia strzelanie to jedna z najciekawszych i najprzyjemniejszych form edukacji wojskowej.

Nasi na obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości

„ŻYWA HISTORIA”- spotkanie z powstańcem warszawskim – Panią Heleną Kamerską

W dniu 15 listopada 2018r. w ramach realizacji projektu „BohaterOn” pod kierunkiem Pani Danuty Giereś i współudziale Pani Elżbiety Klekociuk uczniowie naszej szkoły i przedstawiciele PSP nr 3 oraz PSP nr 4 w Prudniku uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii poświęconej wspomnieniom związanym z Powstaniem Warszawskim opowiedzianym przez uczestniczkę powstania, żołnierza AK Panią Helenę Kamerską ps. Halina – sanitariuszkę w zgrupowaniu „Chrobry II”- II Batalionu Lecha Grzybowskiego .
Pani Helena opowiedziała o życiu w okupowanej przez Niemców Warszawie, a także o tym , jak dołączyła do Powstania Warszawskiego i jak wyglądała walka w toczącym się przez 63 dni powstaniu.

 

Akademicki debiut klasy II LO – resocjalizacja z bezpieczeństwem wewnętrznym.

Dnia 14.11.2018 r. klasa1A resocjalizacyjna z bezpieczeństwem wewnętrznym wraz z klasami mundurowymi, pod opieką Marzanny Zawadzkiej–Ciępki, Beaty Skarbek i Elżbiety Zapały, miała okazję pojechać do Wrocławia na Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS.

Nasza przygoda z uczelnią rozpoczęła się wykładem na temat „Profilaktyka zaburzeń nastroju w okresie dorastania” w ramach projektu uczelni „Sfera Młodzieży”, w którym nasza szkoła od lat uczestniczy. Wykład poprowadził Michał Pozdał specjalista do spraw profilaktyki społecznej, przemocy, dyskryminacji oraz różnorodnych problemów społecznych. Ponadto jest on członkiem międzynarodowej organizacji European Aids Treatment Group. Chociaż wykład trwał długo, mimo to wszyscy słuchali z zaciekawieniem, zadawali pytania i aktywnie uczestniczyli w spotkaniu.
Dowiedzieliśmy się wielu interesujących informacji dotyczących chorób psychicznych i zaburzeń, które dotykają osoby w naszym wieku, a także dzieci i dorosłych. Przybliżony został problem depresji, która jest poważną i śmiertelną chorobą prowadzącą do samobójstwa. Zaskoczył nas fakt, że aktualnie na depresję choruje ok. 17% populacji młodzieży. Pre–symptomy, które możemy zauważyć na co dzień to m.in. problemy w szkole to: samookaleczanie, niska samoocena, ucieczka do świata wirtualnego czy korzystanie z używek i różnorodne uzależnienia. Prowadzący opowiadał nam o ciężkich przypadkach swoich pacjentów w naszym wieku. Teraz już wiemy, że u osób chorujących na depresję występują problemy z koncentracją, trudności z decyzyjnością czy problemy z pamięcią, komunikacją, wyrażaniem swoich emocji.
Podsumowując, uświadomiliśmy sobie jak zaburzenia psychiczne mogą oddziaływać na nasze zachowanie, życie i kontakty z bliskimi. Z wykładu wyszliśmy wzbogaceni o wiedzę psychologiczną, jak rozpoznawać u kogoś, czy nawet u samego siebie objawy depresji, które nie można bagatelizować i działać jak najszybciej.
Po skończonym wykładzie wsiedliśmy do autobusu w poważnym nastroju, aby zmienić atmosferę ruszyliśmy do kina, gdzie obejrzeliśmy lekką komedię romantyczną, pełną humoru i wzruszających momentów.
Wszyscy świetnie się bawiliśmy i miło spędziliśmy czas. Z niecierpliwością wyczekujemy następnej wycieczki i kolejnego wykładu!

Sara Demir

Udział w spektaklu ,,Kolumbowie”

Na zakończenie cyklu ,,Niepodległa 2018″ w kinie Diana 29.11.2018r. odbył się  spektakl pt,,Kolumbowie”, wystawiony przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia, na którym byli uczniowie naszej klasy.

Negocjacje im nie straszne

Uczniowie naszej klasy uczestniczyli w szkoleniu w zakresie negocjacji policyjnych i kryzysowych, prowadzonym przez Marka Brożka, oficera i negocjatora policyjnego w stanie spoczynku z wieloletnim doświadczeniem.

W ramach zajęć, przeprowadzonych w dniach 23 i 26 listopada br., odbyły się: 3-godzinny wykład wprowadzający i 5-godzinna gra dydaktyczno-warsztatowa, symulująca sytuację kryzysową z udziałem zakładników, grożącą ich śmiercią.

W trakcie wykładu przedstawiono charakterystykę potencjalnych sprawców zdarzeń. Uczniowie nabyli wiedzę w zakresie podstaw teoretycznych i praktycznych negocjacji policyjnych oraz technik i strategii negocjacyjnych, uzyskali kompetencje społeczne w zakresie zdolności do osiągania kompromisu, w ramach stylu prowadzenia negocjacji, oraz innych alternatywnych rozwiązań problemów i konfliktów międzyludzkich.

Podczas gry wykorzystano negocjacje policyjne do rozwiązania sytuacji kryzysowej. Uczniowie poznali sposoby komunikacji z osobą sprawcy, będącą w stanie kryzysu emocjonalnego (w tym przypadku związanego z mobbingiem). W sposób czynny brali udział w zajęciach poprzez prowadzenie tablic informacyjnych dotyczących sprawcy, jego żądań, oraz zakładników. Ćwiczyli metody perswazji oraz wywierania wpływu na ludzi. Gra dydaktyczno-warsztatowa zakończyła się sukcesem – pokojowym rozwiązaniem problemu i uwolnieniem zakładników.

Akademia młodego pedagoga

Dnia 12 grudnia 2018 r. uczniowie z kl. I – resocjalizacja z bezpieczeństwem wewnętrznym oraz kl. I i III mundurowej, pod opieką Marzanny Zawadzkiej- Ciępki, Katarzyny Bochenek, Beaty Skarbek, gościli na Uniwersytecie Opolskim. Brali udział w warsztatach i wykładach w ramach „Akademii młodego pedagoga” – przygotowanej przez kadrę naukową Instytutu Nauk Pedagogicznych pod kierunkiem prof. dr hab. Edwarda Nycza.

Fotorelacja z warsztatów.

Policja i Służba Więzienna edukują uczniów.

Na przełomie listopada i grudnia br. funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji i Aresztu Śledczego w Prudniku przeprowadzili 7 szkoleń profilaktyczno-edukacyjnych.
Podczas spotkań z uczniami funkcjonariusze – kom. Katarzyna Żegleń i asp. Tomasz Kukułka z Zespołu ds. profilaktyki społecznej, nieletnich i patologii KPP – przedstawili obowiązujące procedury postępowania w przypadku naruszenia norm prawnych i popełnianych czynów karalnych przez osoby nieletnie. Omawiali przepisy Kodeksu Karnego i ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz wynikające z nich konsekwencje prawne. Uczniowie dowiedzieli się, kogo uznaje się za osobę nieletnią, poznali pojęcie czynu karalnego oraz demoralizacji. Funkcjonariusz Aresztu Śledczego podczas spotkań przekazał wiedzę penitencjarną i resocjalizacyjną. Przestrzegał przed konsekwencjami: różnorodnych zachowań ryzykownych wśród młodzieży, oraz nieprzestrzegania norm prawnych i społecznych. Przedstawił także zasady działania testu narkotykowego.
Omawiając tematykę uzależnień, wskazano negatywne skutki picia alkoholu i używania środków odurzających przez młodzież, ich zgubny wpływ środków na organizm młodego człowieka, oraz działanie i skutki, jakie mogą wywołać w sferze psychofizycznej. Scharakteryzowano czynniki sprzyjające uzależnieniom.
Szkolenia dotyczyły także zagadnień cyberprzemocy i cyberprzestrzeni, w tym: niewłaściwego korzystania z Internetu, zagrożeń płynących z Sieci oraz sposobów ich rozpoznawania. Podniesiono kwestie odpowiedzialności prawnej nieletnich, ze szczególnym zaakcentowaniem najczęściej popełnianych przestępstw internetowych: Hejtingu, Trollingu i Stalkingu.
Z uczniami wszystkich szkół na terenie powiatu rozmawiano o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Funkcjonariusze zaprezentowali m.in. zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, podstawowe znaki drogowe, wyposażenie roweru oraz uprawnienia i obowiązki rowerzystów. Podkreślano zasadność i obowiązek noszenia elementów odblaskowych, oraz wręczano uczniom opaski odblaskowe. Przedstawiono główne przyczyny wypadków drogowych i omówiono konsekwencje karne w odniesieniu do osób, które prowadzą pojazd będąc pod wpływem środków psychoaktywnych, czy korzystają z telefonów komórkowych.
Podczas wizyty uczniów klas mundurowych II LO w Prudniku w Komendzie Powiatowej Policji w Prudniku, funkcjonariusze przedstawili zasady prawidłowego zachowania świadków zdarzenia drogowego i właściwego zabezpieczenia miejsca wypadku drogowego przez odpowiednie służby (z wykorzystaniem walizkowego zestawu Zapora oraz flar ostrzegawczych diodowych). Prezentowali młodzieży film instruktażowy „Zabezpieczenie działań służb i straży podczas wypadku drogowego”, jaki powstał w ubiegłym roku w ramach partnerskiego projektu Starostwa Powiatowego w Prudniku i Komend Powiatowych: Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku.

Szkolenia odbywały się w ramach realizowanego przez Starostwo Powiatowe partnerskiego projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego-ETAP III”, dofinansowanego ze środków rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020”.

Wizyta uczniów II LO w Zakładzie Karnym

W dniu 17 grudnia 2018 r., uczniowie pierwszej klasy resocjalizacji z bezpieczeństwem wewnętrznym oraz mundurowej II LO w Prudniku przebywali na terenie Zakładu Karnego w Nysie, Oddział Zewnętrzny w Prudniku.
Uczniów zapoznano z zasadami odbywania kary pozbawienia wolności oraz tymczasowego aresztowania, przybliżono specyfikę jednostki, omówiono system elektronicznego zabezpieczenia. Uczniowie mieli ponadto możliwość poznania warunków bytowych osadzonych poprzez pobyt: w celi mieszkalnej, na placach spacerowych oraz w kaplicy. Zademonstrowano stosowanie środków przymusu bezpośredniego, w postaci celi zabezpieczającej.
Wizyta odbyła się w ramach partnerskiego projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego – ETAP III”, dofinansowanego w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

DZIEŃ KOBIET

Panowie zaskoczyli nas mile w Dniu Kobiet. Były życzenia, śpiew i kwiatek dla każdej pani 🙂

Tłusty Czwartek


Klasa uczestniczyła w prudnickich uroczystościach związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się od zbiórki pocztów sztandarowych i delegacji w Rynku przy Kolumnie Maryjnej. Po modlitwie dziękczynnej w intencji Ojczyzny przeszliśmy do kościoła pod wezwaniem Św. Michała Archanioła w Prudniku, gdzie uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Św. w intencji Ojczyzny. Po Mszy Św. nastąpił przemarsz przed Pomnik Żołnierza Polskiego, gdzie odbyły się oficjale uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja zakończone złożeniem kwiatów pod pomnikiem przez przybyłe delegacje.

Rok Szkolny 2019/2020

Wychowawca klasy: mgr  Katarzyna Bochenek

Skład samorządu klasowego:

Przewodnicząca: Pasiniewicz Sylwia

Z-ca przew.: Łaszczak Karolina

Skarbnik: Mładejowski Grzegorz

Spotkanie z przedstawicielem WKU z Kędzierzyna Koźla

Dnia 12.09.19r. odbyło się spotkanie z ppor. Adamem Koziołem z WKU z Kędzierzyna -Koźla pt. „Uregulowania prawne służby wojskowej zawodowej i terytorialnej”. W spotkaniu uczestniczyły klasy mundurowe II a oraz I m. Omawialiśmy  rodzaje służb wojskowych i sił zbrojnych oraz klasyfikacje wojskowe, które decydują  czy możemy dostać się do wojska. Dyskutowaliśmy o tym z czym muszą zmagać się żołnierze w swojej pracy oraz co zapewnia wojsko podczas służby czyli m.in. wyżywienie oraz mieszkanie . Gdy spotkanie dobiegało końca, padały pytania takie jak:

jak wyglądają misje i z czym spotykają się tam żołnierze.

Karolina Łaszczak i Monika Bolibrzuch z klasy IIA

Szkolenie wojskowe w Kłodzku

W dniu 19 września klasa II a miała okazję uczestniczyć w zajęciach na poligonie w Kłodzku. Kadeci mieli szansę w praktyce poznać to, co słyszeli na zajęciach edukacji wojskowej.

  Wyjazd na poligon zaczął się o godzinie 7:00 autoka,r który podjechał pod szkołę zabrał zniecierpliwionych „żołnierzy” wraz z opiekunami : wychowawczynią klasy Panią Katarzyną Bochenek, Panem majorem Krzysztofem Kopczyńskim. Do JW uczniowie dotarli o godzinie 8:40, zaraz po tym zostali podzieleni na grupy i oddani pod skrzydła żołnierzy. Kolejnym etapem było zapoznanie się ze wszystkimi ćwiczeniami tj. rozbieranie broni, stopnie wojskowe, meldunek, pierwsza pomoc, czołganie się, praca z kompasem i busolą, używanie specjalistycznego sprzętu. Wszystkie ćwiczenia spotkały się z wielkim entuzjazmem klas, a co za tym idzie widać było pełne zaangażowanie uczniów w wykonywaniu ćwiczeń. Następnie każdy miał czas wolny, który można było wykorzystać na odpoczynek.

 O godzinie 14:00 autokar zabrał uczniów z poligonu. Kadeci kolejny raz otrzymali okazje do spotkania z zawodowi żołnierzami, którzy nauczyli ich wielu przydatnych rzeczy w zakresie pracy żołnierskiej. Dzięki takim zajęciom uczniowie mają niepowtarzalną okazję do poznania tajników tego zawodu.

                        Kadet Natalia Wróblewska i

                        Wanessa Pientka   kl. II a

Klasa IIa na festynie z okazji 100-lecia Policji -27 wrzesień 2019r.


W tym roku przypada szczególny jubileusz 100-lecia Powstania Polskiej Policji. W lipcu 1919 r. w wolnej i niepodległej Polsce, uchwalono pierwszą Ustawę o Policji Państwowej, na mocy, której została powołana do życia formacja odpowiedzialna za ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego.
Funkcjonariusz to odpowiedzialność, to sumienność, to służba drugiemu człowiekowi, to specjalny zawód dla wyjątkowych ludzi!
Jesteśmy dumni z naszych wychowanków, którzy zasilając dzisiaj kadry prudnickiej policji, stoją w obronie najwyższych wartości i zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa. Wielkie brawa także dla uczniów klas mundurowych, którzy aktywnie włączyli się w pomoc przy organizacji festynu.

Otrzęsiny klas pierwszych.

1 października w naszej szkole klasy pierwsze liceum brały udział w „otrzęsinach” zorganizowanych przez klasę IIA z wychowawczynią K. Bochenek przy wsparciu pani Malwiny Bednarczyk. Konkurencji jak co roku nie brakowało, a nasi uczniowie i ich wychowawcy bawili się rewelacyjnie.

Szkolenie strzeleckie uczniów klas mundurowych

15 października 2019 r. klasa IIa uczestniczyła w szkoleniu w zakresie strzelectwa  sportowoobronnego na strzelnicy w Ścinawie Małej.

Na wstępie uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy. W ramach ćwiczeń praktycznych strzelali z broni bojowej długiej, czyli karabinków AK, PAC 15, Ak Sporter M, Ak Hellpup M i broni krótkiej – pistolet Glock, Walther i CZ. Oddawali z każdej broni po kilka strzałów, ucząc się jej obsługi i przyjmowania postaw strzeleckich w sytuacji statycznej i dynamicznej.

Atutem zajęć był fakt, że  broń palna z której strzelali uczniowie znajduje się na wyposażeniu Policji, Wojska Polskiego, oddziałów specjalnych i antyterrorystycznych oraz innych służb mundurowych. Odbyte ćwiczenia to kolejny krok przygotowujący uczniów do pracy w tychże służbach. Szkolenie prowadzone było przez kadrę instruktorów strzelectwa sportowego: Artura Buczka oraz Krystiana Trentkiewicza.

Równorzędnie ze szkoleniem grupa uczestniczyła w ognisku integracyjnym. Wyznaczono również miejsce z bronią pneumatyczną zwaną potocznie „wiatrówką”, gdzie uczniowie mieli do dyspozycji 4 sztuki karabinków i strzelali na dystansie około 10-20 m do tarcz pod okiem instruktora Krystiana Trentkiewicza kształcąc umiejętności strzeleckie.

Uczniowie świetnie się zintegrowali podczas wspólnego wyjazdu. Przy ognisku, dzielili się swoimi uwagami i spostrzeżeniami z aktywnie spędzonego dnia.   

Przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego – ETAP III”dofinansowanegow ramach „Programu ograniczania przestępczości  i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 20182020”.